Forum Wielotematyczne

Forum na różne tematy

Forum Forum Wielotematyczne Strona Główna -> Radia Internetowe -> Konfiguracja serwera i wtyczki
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Konfiguracja serwera i wtyczki
PostWysłany: Wto 16:52, 26 Wrz 2006
LeNeR
Moderator

 
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/10
Skąd: z www

W folderze, do którego zainstalowaliśmy serwer odnajdujemy i uruchamiamy program Sc_serv.exe. Następnie klikamy na plecenie "Edit Config". W tym momencie powinna nam ukazać zawartość pliku "Sc_serv.ini". Ponieważ dzięki niemu zażądamy cała konfiguracją serwera, przystępujemy do zmiany kilku kluczowych wartości. Zmiennej "PortBase" nadajemy domyślną wartość 8000. W ten sposób określiliśmy na jakim porcie ma rezydować nasz serwer (Uwaga! Jeśli udostępniasz jakieś usługi sieciowe, sprawdź najpierw czy żadna z nich nie korzysta z tego portu!). Następnie modyfikuje wartość "Password" nadając jej dowolną kombinację znaków, która od tej chwili stanie się naszym hasłem umożliwiającym połączenie z wtyczką SHOUTcast DSP. Dodatkowo możemy ingerować w wartość opcji "MaxUser". Określa ona ilu maksymalnie użytkowników może korzystać z naszego serwera na raz. Pamiętajmy, aby nie ustawić jej zbyt wysoko, ponieważ większa ilość użytkowników oznacza większe zapotrzebowanie na szerokość przepustowości łącza. Gdy dokonamy odpowiedni zmian w konfiguracji serwera, zapisujemy i zamykamy ten plik. Następnie za pomocą przycisku "Kill server" zamykamy i restartujemy serwer z nowymi opcjami konfiguracyjnymi.
Teraz nadszedł czas na odpowiednie przygotowanie do działania wtyczki SHOUTcast DSP. Uruchamiamy Winampa i z głównego menu rozwijającego się po kliknięciu w lewy, górny narożnik okienka wybieramy Options => Preference. Z menu, które powinno ukazać się naszym oczom po lewej stronie, wybieramy grupę "DSP/Effect" , natomiast z listy po prawej stronie zaznaczamy wtyczkę "SHOUTcast Source for Winamp v 1.5.0b2" i klikamy przycisk "Configure" przy napisie "Server". W nowo uruchomionym oknie wprowadzamy informacje niezbędne do prawidłowego działania systemu strumieniowej transmisji danych. W pierwszym polu definiujemy lokalizację naszego serwera SHOUTcast. Jeżeli postępowaliśmy ściśle według instrukcji i zainstalowaliście go na tym samym komputerze co Winampa, w polu tym wpisujemy "localhost". W przypadku, gdy chcielibyśmy transmitować muzykę do innego zdalnego hosta, wartość tą ustawiamy zgodnie z jego unikatowym adresem IP. Następnie definiujemy port, z którego będzie korzystał nasz serwer i hasło uprawniające do dostępu do niego. Uwaga! Wartości te musi być identyczne z tymi, które podaliśmy w pliku konfiguracyjnym serwera. Górna sekcja okienka zawiera jeszcze tylko jeden element - "List on SHOUTcast.com". Rekomendowane jest zaznaczyć tę opcję, ponieważ dzięki temu nasza rozgłośnia zostawała dodawana do listy wszystkich aktualnie nadających rozgłośni SHOUTcast (lista ta dostępna jest na stronie [link widoczny dla zalogowanych] ). Jeśli zaznaczyliśmy ją, czeka nas jeszcze troszkę pracy.
Dolna sekcja zawiera szereg pól, gdzie wprowadzimy dodatkowe informacje na temat naszego serwera. W polu "Description" wpisujemy nazwę naszej rozgłośni wraz z jej krótkim opisem. W "Genre" podajemy nazwę głównego gatunku muzycznego nadawanego przez nas. To, co wpiszemy tutaj powinno być zgodne z gatunkami przyjętymi na yp.shoutcast.com (np. All, Pop, Techno, Rock, Dance, Country, Metal, Rap, Funk, Jazz, Classical, Mixed, 80s itd.). Następnie w kolejnych polach: URL możemy podać adres naszej strony, "IRC Channel" - nazwę kanału IRC, gdzie można nas spotkać, "ICQ#" - nasz osobisty UIN ICQ lub "AIM Name", jeśli używamy AOL.
Gdy skończymy, potwierdzamy zmiany klikając na przycisk "OK.". Teraz pozostało nam tylko zadecydować o jakości z jaką zamierzamy nadawać naszą audycję. Klikamy na ten drugi, umieszczony poniżej przycisk "Edit". Teraz czeka nas teraz bardzo odpowiedzialne zadanie, ponieważ zadecydujemy jaką przepustowością łącza powinno dysponować nasze potencjalne grono słuchaczy. Idąc na kompromis pomiędzy jakością muzyki i szybkością powinniśmy zdecydować się na nadawanie strumienia z jakością 24 kBit/s, 11 025 Hz, stereo (3 kb/s). Pozwoli to posiadaczom średniej jakości modemów na swobodne odbieranie naszej audycji. W przypadku, gdy naszą audycję przeznaczamy dla specjalnego grona słuchaczy (np. LAN) możemy trochę poeksperymentować nadając tu nowe wartości z zakresu od 56 kBit/s, 24 000 Hz, stereo (7 kb/s) przeznaczonej dla posiadaczy idealnego łącza chcących zarazem otrzymywać dźwięk bardzo dobrej jakości do 8 kB/s, 8 000 Hz, mono (1 kb/s) skierowanej do właścicieli naprawdę wolnych modemów godzących się na iście fatalną jakość muzyki. Następnie zatwierdzamy wprowadzone zmiany i w tym momencie nasza wtyczka jest już przygotowana do pracy.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Konfiguracja serwera i wtyczki
Forum Forum Wielotematyczne Strona Główna -> Radia Internetowe
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin